[Hemsida


Spännande skildring av en vattendränkt framtid
Sundsvalls Tidning 2026-01-08 av Mats Lönnerblad

Skotske spänningsförfattaren Peter May har tidigare hyllats för sin trilogi om Edinburgh-polisen Fin Macleod, som vunnit en rad priser. Några dystopiska romaner har han inte skrivit. Förrän i förra boken ”Lockdown” och än tydligare i den nya ”Vintergraven”, där en mordgåta ska lösas år 2051 när redan en stor del av världen hamnat under vatten.

Peter May: Vintergraven
Översättning: Åsa Brolin
Modernista Bokförlag

Lockdown” utspelar sig i ett London i karantän, där en pandemi har slagit till och ett mord inträffar. Boken skildrar hur samhället förändras under extrema förhållanden och hur människor hanterar isolering och rädsla.

”Vintergraven” utspelar sig i en nära framtid, år 2051 i Skottland. Bara på ett kvarts sekel har havsytan stigit, stora delar av jordens yta ligger under vatten och miljoner människor har tvingats lämna storstadsregionerna. Kriminalkommissarie Cameron Brodie i Glasgow är sjuk i cancer och egentligen för trött för att utreda vad som har hänt den okända person som påträffats infrusen i isen nära byn Kinlochleven i Skottland.

Men med bara omkring sex månader kvar att leva är det dags för honom att göra upp med sitt förflutna, och han vill göra allt för att försöka försonas med sin dotter. Nu visar det sig att dottern Addie är bosatt just på den platsen, och det är hon som har upptäckt den fastfrusne mannen när hon skulle kontrollera en väderstation, som hon arbetar med. Därför har Brodie sina egna skäl att göra den farliga resan till de skotska högländerna för att försöka utreda vad som hänt.

Först vill dottern inte veta av honom. Men så får hon uppdraget att hjälpa honom klättra upp på det snötäckta berget för att få ner den avlidne för vidarebefordran till polisen. Den fastfrusne visar sig ha varit grävande journalist och tycks ha varit något stort på spåren – men frågan är vad? Och vem ville tysta honom?

Det blir svår resa för att far och dotter att försöka få loss den avlidne som är fastfrusen i isen och svår att transportera ner till den närmaste bebyggelsen. Allt försvåras av en annalkande storm som gör det svårt att överhuvudtaget vistas utomhus och det går inte längre att kommunicera  med omvärlden och de blir helt isolerade där de befinner sig.

Dottern vill ogärna prata med sin far som hon tror har varit otrogen mot hennes mamma, som begick självmord. Brodie erkänner till slut för sin dotter att han anmälde sig frivilligt inte bara för att försöka lösa vad som hänt utan också för att få träffa henne på nytt efter tio år. Han avslöjar också att han är döende i cancer och berättar att han aldrig varit otrogen mot Addies mor utan att det var tvärtom, vilket förändrar Addies relation till sin far.

I ett strömavbrott som effektivt kapar Brodies kontakt med omvärlden blir Brodies egen trasiga familjehistoria och den lilla byns brutala hemligheter en livsfarlig kombination. Den rättsläkare som kommit till platsen för att hjälpa till blir också mördad innan hon fått möjligheten att avslöja vad hon vet. Det visar sig att stora nationella intressen motarbetar fastställandet av vad som hänt, och utvecklingen antar stora proportioner.

Skildringarna av hur klimathotet har blivit verklighet är lika spännande att läsa om som själva händelserna. Peter Mays båda dystopier är realistiska skildringar av olyckliga totalitära eller miljöförstörda samhällen. I dessa två böcker utforskar och belyser han klart faror som övervakning, förtryck, förlust av individualitet och miljöförstöring – som vi redan ser tillräckligt av i flera skildringar av dagens verkliga samhälle. Han ger också en insikt i vad som kommer att hända när vi tillåter miljöförstöringen att expandera utan att någon vill göra tillräckligt för att förhindra denna utveckling.

Mats Lönnerblad

Mina böcker:

Från bankkris till börskris, 2003
Från folkhem till fattigstuga, 2004
Nollkoll, 2005
Härdsmälta, 2005
Falskspel i affärer och politik, 2006
Pengarna eller livet, 2007
Finansfrossa, 2008
Pyramidspel, 2009


 

Bankrättsföreningen

Tack besöket och välkommen åter!
Hemsida